Számos étrend-kiegészítő nélkülözhetetlen összetevője

A niacin vagy B3-vitamin számos étrend-kiegészítő nélkülözhetetlen összetevője, beleértve a napi multivitaminokat és a B-komplex vitaminokat. Természetesen megtalálható bizonyos élelmiszerekben, például húsban, halban, diófélékben, hüvelyesekben és gabonákban, vagy hozzáadódik olyan ételekhez, mint a reggeli gabonafélék és a kenyér. A niacin élelmiszerekben és kiegészítőkben található két formája a nikotinsav és a niacinamid, más néven nikotinamid. A szervezet képes a triptofán aminosavat nikotinamiddá alakítani.

Milyen előnyei vannak a niacinnak?

A szervezetben a niacin koenzimként működik, ami azt jelenti, hogy segít bizonyos enzimeknek az optimális potenciáljukon történő működésében. Több mint 400 enzim függ a niacintól különböző reakciókban, beleértve a tápanyagok energiává, koleszterinné és zsíranyaggá alakítását, valamint a DNS felépítését és javítását.* A niacin vízben oldódik, és a szervezet számára nem szükséges felesleges mennyiségek kiürülnek a vizelet.

Mennyi niacinra van szükségünk?

A szükséges niacin mennyisége az egyének korától, nemétől és fizikai egészségétől függ. Az átlagos napi ajánlott mennyiség 16 mg naponta (ajánlott napi érték, DV) felnőtt férfiaknak, 18 mg terhes tiniknek és nőknek, amely bármilyen forrásból fogyasztható. A niacin tolerálható felső beviteli szintje (UL) napi 35 mg-ban van beállítva, főként egy formája alapján: a nikotinsav, amely kellemetlen „niacinpírt” okozhat.

Mi történik, ha nincs elég niacin a szervezetben?

A pellagra súlyos niacinhiány által okozott betegség. Nagyon ritka az Egyesült Államokban. Az Egyesült Államokban azonban egyes egyének niacin státusza alacsony, ami azt jelenti, hogy bár nincs pellagrájuk, még mindig nincs elegendő niacin a szervezetben ahhoz, hogy a niacinfüggő enzimek optimális szinten működjenek. Azok az emberek, akik nem fogyasztanak elegendő riboflavint (B2-vitamin), piridoxint (B6-vitamin) vagy vasat, kevesebb triptofánt alakítanak át nikotinamiddá, ami tovább fokozhatja a niacinhiányt.

Mi az a „niacin öblítés”?

A „niacin flush” a bőr kipirosodása, amely a nikotinsav szájon át történő bevételét követően égő és viszkető érzéssel jár, jellemzően a lenyelés után 10-20 percen belül jelentkezik, és körülbelül 60-90 percig tart. Ez egy átmeneti jelenség, sok embernél a rendszeres használattól számított egy héten belül kialakul a kipirulás toleranciája. A nikotinsav nyújtott hatóanyag-leadású formulái segítenek minimalizálni a niacin kiöblítését. A niacin kipirulást az aszpirin szájon át történő bevétele csökkentheti legalább 30 perccel a nikotinsav bevétele előtt. A niacin kipirulás intenzitásának csökkentése érdekében ajánlott alacsony dózissal kezdeni a pótlást, és fokozatosan, több héten keresztül növelni. Hasznos az is, ha a nikotinsavat étellel fogyasztjuk, mivel segít csökkenteni a kipirulás intenzitását.

Léteznek a niacin „öblítésmentes” formái?

A niacinamid (nikotinamid) a niacin egyik formája, amely nem okoz kipirulást, és az inozitol-hexanikotinát sem, a niacin egy másik formája, amely gyakran megtalálható az étrend-kiegészítőkben. Az élelmiszerekben található niacin nagy része nikotinsav és nikotinamid formájában van; egyes élelmiszerek kis mennyiségben NAD-ot és NADP-t is tartalmaznak, amelyek a niacin koenzim-aktív formái. A szervezet a triptofánt is NAD-dá alakítja, ezért a triptofán a niacin táplálékforrásának is tekinthető. Ezekről a formákról ismert, hogy nem váltják ki a „niacin flush”-t.

A niacin milyen formáit használjuk termékeinkben?

A NOW® a legtöbb niacin tartalmú termékünkben öblítésmentes formákat, niacinamidot (nikotinamidot) és inozitol-hexanikotinátot használ. Néhány képlet tartalmaz NAD-t, kis mennyiségben, és ez a forma is biztonságosnak és öblítésmentesnek tekinthető. Még mindig használunk nikotinsavat néhány formulában: Niacin 500 mg, Niacin 500 mg Sustained Release, True Balance™ és Energy.

Kiválthatja a króm-nikotinát-glicinát vagy a polinikotinát „niacin-öblítést”?

A NOW a króm ezen formáit számos termékben használja, mivel bebizonyosodott, hogy a nikotinsav krómmal való kombinálása növeli annak hatékonyságát. A nikotinsav és a króm kombinálása csak minimális mennyiségű nikotinsavat ad a késztermékhez, és nem valószínű, hogy „niacin-öblítést” vált ki.

Tapasztalhatok-e „niacin kipirulást”, amikor olyan niacin tartalmú NOW-kiegészítőket szedek, amelyeknek nagyobb a javasolt felhasználása?

A publikált szakirodalom alapján a legtöbb NOW-kiegészítőben jelenlévő niacin formái és mennyiségei nem okozhatnak jelentős káros hatásokat, ha a címkén leírtak szerint használják, még akkor sem, ha a niacin ezen formáit a 35 mg/nap UL-érték feletti mennyiségben szedik.

A niacin formái.

A termék címkéjén javasoltnál nagyobb mennyiségek használata csak egészségügyi szakember felügyelete mellett történhet, aki figyelemmel kísérheti a személyt a toxicitás esetleges jelei miatt. Káros hatásokat (a kipiruláson kívül) figyeltek meg 1500 mg/nap nikotinsav és 3000 mg/nap niacinamid dózisnál, ami messze meghaladja a 35 mg/nap UL beállított értéket a niacin összes formájára. A NOW a niacin számos formáját kínálja különböző hatáserősségekkel, köztük néhányat a 35 mg/nap UL-érték felett, amely a niacin összes formájára vonatkozik, amelyet főként a „niacin flush” miatt állítottak fel. Mivel a nikotinsav és a niacinamid funkciója kissé eltérő, fontos, hogy a niacin minden formája elérhető legyen az étrend-kiegészítőkben. A niacin-kiegészítőinket használó egyének egészségügyi szakembereikkel együttműködve eldönthetik, hogy a niacin melyik formája és hatásossága a legmegfelelőbb számukra, és a legjobb eredményeket kínálja speciális egészségügyi igényeiknek.

Termékek

*Ezeket az állításokat az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság nem értékelte. Ezek a termékek nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, kezelésére, gyógyítására vagy megelőzésére.